Przyczyny i leczenie wypadania włosów

Przyczyny i leczenie wypadania włosów

Przyczyny i leczenie wypadania włosów

Zobacz, dlaczego wypadanie włosów jest tak powszechne i jak sobie z tym poradzić. Dowiedz się o przyczynach i skutecznych metodach leczenia wypadania włosów.

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest powszechnym problemem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Istnieje wiele różnych przyczyn tego zjawiska, które mogą obejmować nieprawidłową pielęgnację skóry głowy i włosów, niedobory witamin, stosowanie niektórych leków oraz potencjalne choroby. Wypadanie włosów może być niekomfortowym doświadczeniem, które wpływa na samopoczucie i pewność siebie

Czym jest włos?

Włosy to zrogowaciałe twory naskórka, które charakteryzują się giętkością, sprężystością i higroskopijnością. Posiadamy włosy na większości obszarów ciała, z wyjątkiem pewnych części, takich jak dłonie, wargi, powierzchnie zgięć stawów i podeszwy stóp. Na naszej głowie znajduje się około 100 000 mieszków włosowych, z których włosy wyrastają. Mieszki włosowe są zagłębieniami skóry, z których rosną nowe włosy.

Fazy wzrostu włosów:

Cykl wzrostu włosów składa się z trzech faz: fazy wzrostu (anagen), fazy pośredniej (katagen) i fazy spoczynkowej (telogen). W fazie wzrostu komórki w mieszkach włosowych dzielą się, co prowadzi do produkcji nowych włosów. Włosy rosną zwykle około 1 cm na miesiąc, choć tempo wzrostu może się różnić w zależności od różnych czynników. W tej fazie również wytwarzany jest barwnik, który nadaje kolor włosom.

Faza pośrednia trwa kilka tygodni i jest okresem, w którym nie zachodzi aktywny wzrost włosów ani produkcja barwnika. Włos w tej fazie przestaje rosnąć i przechodzi do fazy spoczynkowej. W tej ostatniej fazie włosy wypadają naturalnie, ustępując miejsca nowym włosom, które zaczynają rosnąć.

Wypadanie włosów przyczyny

Nadmierne wypadanie włosów występuje, gdy równowaga między wypadaniem a wzrostem nowych włosów zostaje zaburzona. Istnieje wiele różnych rodzajów łysienia, a odpowiednie leczenie zależy od indywidualnych przyczyn danego przypadku. Zidentyfikowanie konkretnego powodu wypadania włosów może być trudne, ale jest kluczowe dla skutecznego leczenia.

Nadmierna utrata włosów a nasze samopoczucie

Nagła utrata włosów może wpływać na równowagę psychiczną i funkcjonowanie społeczne. Zdrowe i bujne włosy są często kojarzone z dobrym zdrowiem i mogą pozytywnie wpływać na postrzeganie danej osoby przez innych. Dlatego istotne jest, aby odpowiednio dbać o włosy i skórę głowy, stosując odpowiednie produkty i strategie pielęgnacyjne.

W przypadku okresowego wypadania włosów, które jest spowodowane konkretnym czynnikiem zapalnym, należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić odpowiednie leczenie. Czynniki takie jak stres, zmęczenie, niezrównoważona dieta czy problemy hormonalne mogą również przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów. Ważne jest, aby rozpoznać te czynniki i podjąć odpowiednie kroki w celu przywrócenia równowagi i zdrowia włosów.

W przypadku wypadania włosów związanego z leczeniem, na przykład podczas chemioterapii, ważne jest zrozumienie, że jest to tymczasowy efekt uboczny. Po zakończeniu leczenia organizm zwykle powraca do normy i włosy zaczynają odrastać.

Pielęgnacja włosów

W celu zapobiegania nadmiernemu wypadaniu włosów istnieje wiele dostępnych na rynku produktów do ich pielęgnacji włosów takich jak kosmetyki firmy Ducray. Aby wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu polecamy szampon Ducray Anaphase+ oraz odżywkę z tej samej linii. Warto też dołączyć do tego Creastim Reactiv Anti-Hair Loss – Lotion, który rozwiązuje problem sporadycznego wypadania włosów u kobiet, często spowodowanego stresem. Co więcej, jest odpowiedni dla kobiet po ciąży i karmiących piersią. Jeśli nasze wypadanie włosów ma postać przewlekłego wypadania włosów, warto zastosować serum Neoptide EXPERT o podwójnym działaniu, które pomaga zwalczać przewlekłe wypadanie włosów i pobudza ich wzrost. Oraz wesprzeć swój organizm od środka. Z serii Ducray dostępne są suplementy diety jak Anacaps Reactiv czy Expert.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że każdy przypadek wypadania włosów jest unikalny i wymaga indywidualnego podejścia. W przypadku utrzymującego się problemu wypadania włosów zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. włosów, czyli trychologiem, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i leczenie. Pamiętajmy, że zdrowe i piękne włosy mają duże znaczenie dla naszej pewności siebie i ogólnego samopoczucia.

Zabiegi na włosy w Dermasana

Doskonałym zabiegiem pomagającym zagęścić i przeciwdziałać wypadaniu włosów jest Laserowa stymulacja wzrostu włosów Fotona oraz karboksyterapia i mezoterapia.