Na bokach twoich stóp pojawiły się zgrubienia? Często chodzisz w butach na obcasie? To mogą być haluksy. Podolog w Zielonej Górze pomoże Ci skorygować stopę aby nie doprowadzić do powstawania haluksów. Poniżej dowiesz się więcej o tej dolegliwości. Jeśli zmagasz się z podobnym problemem, umów się na wizytę w naszym gabinecie na ulicy Staszica 9AB/U3.

Czym jest Hallux Valgus?

Haluks to deformacja stopy potocznie nazywana paluchem koślawym. Polega na przyśrodkowym ustawieniu głowy pierwszej kości śródstopia przy jednoczesnym ustawieniu palucha w stronę reszty palców.

Przyczyny powstawania haluksów

Za najczęstszą przyczynę powstawania haluksów uważa się płaskostopie poprzeczne oraz koślawość pięt. W profilaktyce haluksa należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie obuwie. Bardzo pomocne są indywidualnie zaprojektowane wkładki do butów.

Jak uniknąć powstania haluksa

Obuwie powinno zapewnić odpowiednią ilość miejsca w przodostopiu, posiadać miękką podeszwę oraz wymodelowaną piętę i podpiętkę.
Bardzo ważne są regularne ćwiczenia:

  • jazda na rowerze
  • pływanie
  • stawanie na palcach
  • chodzenie na boso po miękkim podłożu

 

Ortezy i odciążenia w gabinecie podologicznym

W gabinecie podologicznym można zaopatrzyć się w odpowiednie ortezy korygujące „paluch koślawy” oraz poddać się zabiegowi tapingu podologicznego, który dodatkowo przyspiesza leczenie stanu zapalnego i łagodzi dolegliwości bólowe.

Pacjenci powinni także dbać o prawidłową postawę oraz masę ciała.