W twoich butach cały czas utrzymuje się wilgoć? Po wyciągnięciu stopy, skarpety są przemoczone. Prawdopodobnie masz problem z nadpotliwością stóp. To bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która może obniżyć komfort codziennego życia, a także prowadzić do powikłań. Dowiedz się, jakie są przyczyny nadpotliwości stóp. Jeśli masz podobny problem, umów się na konsultację z naszym podologiem w gabinecie na ulicy Staszica 9AB/U3 w Zielonej Górze.

Nadpotliwość może być konsekwencją choroby:

  • cukrzycy
  • nadczynności tarczycy
  • otyłości
  • schorzeń neurologicznych

Może również może być konstytucjonalna (samoistna). Także zmiany hormonalne, dojrzewanie oraz w dużej mierze stres zaliczane są do czynników wyzwalających nadpotliwość. Kolejnym możliwym powodem pocenia się stóp jest wzmożony wysiłek fizyczny (sportowcy, pracownicy fizyczni).

Inne przyczyny nadpotliwości stóp

Nadmierna potliwość może być także efektem noszenia nieodpowiedniego obuwia lub skarpet wykonanych ze materiałów sztucznych. Nieprzyjemny zapach pojawia się wówczas gdy żerujące na stopach mikroorganizmy rozkładają składniki potu, tłuszcze i łuski skórne. Spożywanie dużej ilości ostrych przypraw, brak prawidłowej higieny dodatkowo wpływają na nasilanie się nieprzyjemnego zapachu stóp.

Leczenie nadpotliwości:

  •  Jonoforeza – zabieg polegający na wykorzystaniu jonizacji wody przy użyciu prądu stałego
  •  Botoks – miejscowe ostrzyknięcie toksyną botulinową w celu okresowego zahamowania nadmiernej potliwości
  •  Podolog ma do dyspozycji specjalistyczne środki pielęgnacyjne, które stosuje się na skórę stóp

Brak działań w kierunku zahamowania nadpotliwości stóp prowadzi do wielu nieprzyjemnych powikłań. Można do nich zaliczyć m.in. brodawki wirusowe, infekcje bakteryjne lub grzybicze.