Niepokoi cię stan stóp bliskiej, starszej osoby? Dobrze trafiłeś. Stopa seniora potrzebuje szczególnej opieki. Podolog pomoże oczyścić wszelkie zmiany na skórze a także wykryje deformacje kości. Przeczytaj poniższy artykuł aby dowiedzieć się więcej. Jeśli potrzebujesz pomocy przy pielęgnacji stopy seniora, skontaktuje się z nami. Nasz gabinet mieści się na ulicy Staszica 9AB/U3 w Zielonej Górze.

Samodzielna pielęgnacja stóp może okazać się kłopotliwa dla seniorów.

Poważnym problemem w starszym wieku jest słabszy wzrok oraz ograniczona sprawność ruchowa. Jakiekolwiek nieostrożne manipulacje przy stopach, czy samodzielne stosowanie agresywnie działających preparatów na odciski, zwłaszcza u osób z zaburzeniami ukrwienia oraz czucia w stopach, mogą być przyczyną groźnych dla zdrowia skaleczeń i uszkodzeń skóry.

To naturalne, że stopy osób starszych potrzebują większej opieki.

Wraz z wiekiem, na skutek procesów biologicznego starzenia się organizmu, z powodu chorób układowych, typowych dla starszego wieku i wieloletniej eksploatacji narządu ruchu, pojawia się wiele patologii w obrębie skóry oraz paznokci stóp.

Podolog tłumaczy na jakie schorzenia narażone są stopy seniora

Skóra staje się sucha, pergaminowa, traci elastyczność, pojawiają się pęknięcia i rozpadliny. Deformacje kostne sprzyjają powstawaniu odcisków i modzeli. Wynikiem niewydolności żylnej na skórze uwidaczniają się żylaki i trwale rozszerzone drobne naczynia żylne, występuje również obrzęk stóp i goleni. Z powodu spadku wydolności układu odpornościowego starsze osoby są bardziej narażone na zakażenia skóry i paznokci, zwłaszcza grzybicze.

W wyniku zaburzenia mikrokrążenia następują zmiany kształtu, grubości oraz zabarwienia płytki paznokciowej. Następuje spowolnienie wzrostu płytki, ulega ona charakterystycznemu pogrubieniu, przerostowi oraz zakrzywieniu. Starsze osoby nie są w stanie samodzielnie obcinać i pielęgnować takich paznokci.

Dlaczego seniorzy powinni konsultować zdrowie swoich stóp z podologiem?

Brak systematycznej, prawidłowej pielęgnacji stóp u seniorów może doprowadzić do pogłębiania się deformacji paznokci, wrastania, bolesności i w efekcie ograniczać możliwość sprawnego poruszania się. Podolog w Słubicach wie, jak zadbać o stopy, by były w pełni zdrowe i nie przynosiły bólu.

Specjalista w gabinecie podlogicznym w sposób fachowy i bezpieczny zadba o paznokcie i skórę stóp seniora.

pielęgnacja stopy seniora w gabinecie

Do zasad profilaktyki w przypadku seniorów zaliczamy:

  • stałą opieką gabinetu podologicznego nad stopami seniorów,
  • właściwą pielęgnację domową i przestrzeganie higieny stóp,
  • przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia, aktywność życiową i towarzyską,
  • unikanie skaleczeń.