Każdy profesjonalny gabinet podologiczny musi posiadać odpowiednie wyposażenie.

W gabinecie podologicznym stosujemy różnego rodzaju jałowe i sterylne opatrunki, odciążenia, gąbki, tamponady czy odciążające ortezy.

Co to jest tamponada i kiedy ją stosujemy?

Tamponadę stosuje się najczęściej przed i po założeniu klamry korygującej wrastający paznokieć. Jest to rodzaj opatrunku, fizeliny, który nasącza się odpowiednim preparatem i aplikuje pod paznokieć, wzdłuż bocznego wału okołopaznokciowego. Tamponada daje dodatkowy efekt terapeutyczny, jakim jest zapobieganie stanom zapalnym oraz nadmiernemu rogowaceniu wałów okołopaznokciowych, podnosi lekko paznokieć, przez co pozwala odciążyć już uwrażliwione wały okołopaznokciowe.

Jak działają rurki stosowane przez podologa?

Rurki są to swoistego rodzaju protektory stosowane w przypadku niewielkiego wrastania paznokcia. Mogą być one aplikowane nawet u dzieci, które nie ukończyły jeszcze piątego roku życia. Rurki korygujące wrastające paznokcie osłaniają skórę, która jest uciskana przez wrastającą część paznokcia.

Rodzaje opatrunków stosowanych w podologii

Opatrunki. Miejsce pozabiegowe należy odpowiednio zabezpieczyć, aby uchronić je przed zakażeniem lub przedostaniem się do niego bakterii. Pacjenci z tzw. stopą cukrzycową, u których można spotkać się z trudno gojącymi się ranami, muszą mieć zapewnioną bezwzględną czystość i bezpieczeństwo. W związku z tym w gabinecie podologicznym stosuje się najwyższej jakości i najefektywniejsze opatrunki, m.in. opatrunki jałowe, sterylne, gazy, bandaże, plastry z opatrunkiem lub bez opatrunku, odciążenia, gąbki, pianki.

W nowoczesnej podologii stosujemy materiały opatrunkowe w postaci gąbki która posiada perfekcyjne właściwości pochłaniające wydzieliny ropne znajdujące się nawet w głębokich ranach lub rozpadlinach. Zastosowanie opatrunków ze specjalnej gąbki poprawia odżywienie tkanek 
oraz przemianę materii w obrębie rany. Rana poprzez ziarninowanie goi się szybciej niż przy użyciu standardowych opatrunków. nie przykleja się do rany, optymalnie dotlenia tkanki przepuszczając powietrze. Oczyszcza ranę i zmniejsza ilość bakterii, działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo.

Odciążenia – ulga przy gojeniu miejsc po zbiegach

Odciążenia stosuje się po wykonanym zabiegu usunięcia odcisków, nagniotków lub brodawek wirusowych w celu osłonięcia danego miejsca oraz pozbycia się dolegliwości bólowych. Są wykonane ze specjalistycznego, miękkiego materiału dzięki czemu poprawiają komfort chodzenia oraz tempo gojenia.

Ortezy – zwalczanie przyczyn zmian skórnych

Ortezy stosowane są w celu skorygowania lub usunięcia skutków zniekształceń stopy spowodowanych deformacjami kostno-stawowymi (np. haluks). Wykonane są z miękkich, przebadanych dermatologicznie, trwałych i odpornych na rozciąganie materiałów, silikonu lub polimerów.