Manualne oczyszczenie to metoda skutecznego usuwania niedoskonałości ze skóry. Chociaż jest to jedna z najstarszych metod znanych w kosmetyce, wciąż jest bardzo popularna, chociaż rośnie również liczba przeciwników. Ten zabieg kosmetyczny jest szczególnie polecany osobom zmagającym się z trądzikiem, nadmiernym łojotokiem, trudnymi do usunięcia zaskórnikami lub nadmiernym wydzielaniem sebum. Co to jest oczyszczenie manualne? Jak działa zabieg, jakie są wskazania i efekty?

Manualne oczyszczanie twarzy

Leczenie obejmuje ręczne usuwanie zaskórników. Pierwszym etapem ręcznego czyszczenia jest dokładne usunięcie makijażu twarzy. Kosmetyczka następnie złuszcza się, aby usunąć zrogowaciałą warstwę naskórka. Następnie nakłada na skórę preparat zmiękczający na kilka minut pod okluzja, preparat zawiera w sobie substancje również odkażające i łagodzące trądzik – np. kw.salicylowy. Kosmetyczka następnie usuwa zawartość porów, naciskając palce jednorazowymi rękawiczkami. Po usunięciu zaskórników na twarz nakłada się przeciwzapalny i kojący krem lub maskę. Ostatnim etapem zabiegu jest nałożenie odpowiedniego kremu ochronnego dostosowanego do potrzeb skóry klienta. Zabieg przeznaczony jest dla cer tłustych z zaskórnikami.

Czym są zaskórniki i stany zapalne?

Zaskórniki – zmiany wynikające z kumulacji zawartości uwalnianej przez sebocyty i zmiany w ich składzie. Przyczyny nadmiernej aktywności sebocytów i zwiększonego wytwarzania łoju nie są jasno określone, chociaż podkreśla się ważną rolę hormonów androgenowych, których receptory znajdują się w komórkach łojowych, czynnikach wzrostu, retinoidach, kortyzolu i żywieniu. Nadprodukcja sebum prowadzi do rozrostu (przerostu) gruczołów łojowych, co może ostatecznie zwiększyć ich objętość 100 razy. Tak duża ilość sebum powoduje beztlenowe bakterie Propionum Bacterium Acnes, które kolonizują gruczoł łojowy. Propionum Bacterium Acnes odgrywają ważną rolę w rozwoju trądziku (rozkładają trójglicerydy na glicerynę i wolne kwasy tłuszczowe), a oprócz utleniania skwalenu są przyczyną zmian w składzie sebum. Dlatego przyczyną zaskórników są: nadmierne wydzielanie sebum, zmiany w składzie sebum i rogowacenie mieszków włosowych. Kiedy ujście gruczołów łojowych pozostaje otwarte, a sebum utlenia się, powstają zaskórniki.

Krosty – erupcje, które rozwijają się na podstawie mikro zaskórników. Duża ilość zmian jest przeciwskazaniem do oczyszczania manualnego – tutaj proponujemy terapie peelingami chemicznymi.

Czym wyróżnia się zabieg manualnego oczyszczania twarzy?

– Kompleksowe połączenie pielęgnacji skóry i czyszczenia ręcznego

– Aseptyczność zabiegu

Oczyszczanie manualne – dla kogo?

Kiedy naskórek jest zanieczyszczony zaskórnikami, pory są powiększone, a widoczne są grudki i krosty, zaleca się oczyszczenie skóry. Z powodu zwiększonego obciążenia gruczołów łojowych niektóre partie świecą na tzw. Strefie T, tj. na czole, nosie i brodzie. W przypadku wskazań dermatologicznych może być stosowany w leczeniu trądziku.

 

Czy zabieg jest bezpieczny?

Ręczne czyszczenie twarzy to bezpieczny proces. Chociaż nie ma żadnych skutków ubocznych, skóra może nadal zaczerwienić się przez kilka dni po zabiegu. W tym okresie zaleca się stosowanie delikatnych kosmetyków, zwracając szczególną uwagę na higienę i delikatny makijaż. Ważne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej przed wyjściem z domu, aby uniknąć bezpośredniego światła słonecznego oraz wysokich i niskich temperatur, takich jak sauny i solaria. Po zakończeniu programu atrakcje wodne (takie jak baseny) należy odstawić na dwa dni.

Czy zabieg manualnego oczyszczania może zaszkodzić skórze?

Ręczne czyszczenie twarzy jest bezpieczną i skuteczną metodą, ale tylko wtedy, gdy proces musi być profesjonalnie przeprowadzony przez wykwalifikowany personel. Należy zauważyć, że w niektórych przypadkach ręczne czyszczenie twarzy jest najlepszym sposobem na wyeliminowanie niedoskonałości. Te problemy to szczególnie głębokie zaskórniki. Zaleca się również przeprowadzenie tego procesu przed wykonaniem innych procesów czyszczenia w celu usunięcia największych zanieczyszczeń.

Podczas zabiegu może pojawić się wiele przyczyn powikłań. Przede wszystkim należy zgłosić niezgodność z procedurami podczas procedury lub w przypadku wykonania ręcznego czyszczenia pomimo przeciwwskazań. Należy jednak zauważyć, że powikłania mogą wynikać z niewłaściwej domowej pielęgnacji skóry.

Czy ręczne czyszczenie skóry jest sposobem na zwalczanie wągrów? Należy zauważyć, że wągry są po prostu popularną nazwą zaskórników, a leczenie jest zalecane dla osób, które mają problemy z zaskórnikami.

 

Manualne oczyszczanie – jak wygląda zabieg?

Usuwanie makijażu

Kosmetyczka wykonuje usuwanie makijażu lub czyszczenie w innym leczonym miejscu. Następnie obiera i napina skórę.

Maska złuszczajaco zmiękczajaca

Ręczne czyszczenie skóry
Kosmetyczka mechanicznie (ręcznie) usuwa zaskórniki, grudki. Niektóre zmiany (szczególnie prosówki) wymagają nakłucia jednorazową igłą, aby je usunąć.

Dezynfekcja

Kosmetyczka dezynfekuje skórę w miejscu zabiegu środkiem dezynfekującym

D’arsonvalizacja – dezynfekcja skóry za pomocą prądów.

Ściągająca i Kojąca maska

Krem

 

Częstotliwość wykonywanie zabiegów

Po 2 tygodniach zabiegu, jeśli na skórze znajduje się wiele zanieczyszczeń, których nie można usunąć jednocześnie, można zastosować zabieg oczyszczania skóry. Ponadto częstotliwość ręcznego czyszczenia tej samej części skóry nie powinna przekraczać raz na 6 miesięcy.

 

Domowa pielęgnacja po zabiegu

Delikatne środki do usuwania makijażu należy stosować przez kilka dni po zabiegu, ponieważ skóra jest zaczerwieniona i podrażniona. Nie nakładaj makijażu bezpośrednio po zabiegu i, jeśli to możliwe, kilka dni po zabiegu. Użyj kremu przeciwsłonecznego o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej 50, aby zapobiec przebarwieniom naskórka.

 

Przeciwwskazania

– otwarte rany lub uszkodzenie skóry w miejscu leczenia
– Choroby wirusowe (np. Opryszczka), skóra bakteryjna, grzybica skóry, aktywne zapalne choroby skóry (np. AD, egzema, łuszczyca)

– Tendencja do rozwoju bliznowców

– Trądzik ze stanem zapalnym (np. Krostkowy, ropny)

– Trądzik różowaty

– nowotwór

– świeża opalenizna (czerwona skóra)

 

Efekty – czego się spodziewać?

Oczyszczona, zdrowa skóra, brak zaskórników, zaskórników, pryszczów – wszystko to można osiągnąć odwiedzając salon kosmetyczny. I chociaż wiele osób uważa, że nie ma lepszego sposobu na pozbycie się niedoskonałości, inni twierdzą, że mocno podrażniona i czerwona skóra nie jest tego warta. W rzeczywistości wiele zabiegów wymaga stresu skóry, który może zagoić się nawet w tydzień. Oczyszczanie twarzy kosmetyczki odbywa się zawsze po serii konsultacji, a specjalista wybiera najbardziej odpowiednią dla nas i naszej skóry metodę.

Zabieg zapewnia spektakularne efekty w pielęgnacji skóry z tendencją do dużych zaskórników. Pozwala natychmiastowo pozbyć się zmian, co znacznie poprawia wygląd skóry i komfort psychiczny osoby poddanej takiemu oczyszczeniu. Zabieg jest szeroko rozpowszechniony w kosmetykach i bardzo często nie można go zastąpić żadnym innym. Metoda ta jest często stosowana jako terapia przygotowująca skórę do dalszych kosmetyków. Jednak dla skutecznego i bezpiecznego użytkowania niezbędna jest odpowiednia wiedza i umiejętności. Ważne jest również zaprojektowanie go w taki sposób, aby stosowane techniki pracy były dostosowane do potrzeb i kondycji skóry. Zły preparat skóry, a także niewłaściwa ekstrakcja zaskórników i niewłaściwe procedury ekstrakcji mogą znacznie pogorszyć stan skóry.

 

Oczyszczanie skóry w domu po zabiegu

Oczyszczanie twarzy jest niezbędnym elementem rytuału codziennej pielęgnacji. Po co myć twarz? W ten sposób usuwamy nadmiar sebum, kurz, brud i zanieczyszczenia powietrza, a nasza skóra odzyskuje świeży, nietłusty wygląd. Nieprzestrzeganie zasady regularnego mycia twarzy prowadzi do gromadzenia się bakterii i nie pozwala skórze oddychać. Pory blokują się i mogą tworzyć się zaskórniki i pryszcze. Systematycznie oczyszczona skóra wygląda na wypoczętą i mniej podatną na zmarszczki. Odpowiednie kosmetyki dobierzemy.